Piramit 2022 Piramit Final 1-8 2022 Piramit Klasman 9-16

"Türkiye'nin en iddialı DEFİ Turnuvası"

Daha önce defi kurallarını okumuş olanlar için piramit farklılıkları koyu renk işaretlenmiştir.


Challenge Pyramid – Piramit Defi

GENEL KURALLAR :

1- Piramit Defi turnuvamızda  mücadele üstteki oyunculara defi maçı teklif edip “Meydan okumak” ve tırmanmaya çalışmaktır. Teklif etmenin ve teklif değerlendirmelerinin (onayların) belirlenmiş kuralları vardır.
Definin ilk sıralaması her yıl Mart ayında ücretli kayıtlar sonrası sıralama kurası çekilerek yapılır. Defi Turnuvası teklif maçları
Kasım ayı sonunda biter. Aralık ayı başındaki final maçları ile tamamlanır.
2022 sezonunda Piramit Defi ; Master, Senior ve Veteran Erkek/Kadın karma bir turnuva olacaktır. İsteyen kadın oyuncularımız çift kategoride (klasik+piramit) oynayabilecektir. Kadın Katılımcı sayısı az olduğundan Piramit Erkek ve Kadınlar kategorileri ayrı ayrı yapılmayacaktır. Piramit Defi de yapı gereği kontenjan sayısı en fazla 45 sporcudur.

2- Bilindiği üzere turnuva giderlerimiz için Turnuvaya yıllık katılım ücreti 250 TL. olup Tenis Kulübü üyelerine 200 TL.dır. Hem lig hemde defide oynayacak oyunculara toplamdan 50TL. indirimli olacaktır. Turnuva Katılım ücreti kayıt ile birlikte veya ilk maça girmeden ödenecektir. 

3- Turnuvamıza tenis dersi veren tenis eğitmenleri ve antrenörleri katılamazlar. Aksi durumda, eksik/yanlış bilgi veren oyuncu turnuva sırasında tespit halinde turnuva dışı kalacaktır. Kulübümüz bünyesinde yapılan yerel turnuvalarda, turnuva devam ederken, (sağlık raporlu veya bilinen sağlık/sakatlık problemi dışında) komite ve yönetim kurulunca kabul görmeyen nedenler ile turnuvadan çekilen veya disiplin kurulunda ceza almış oyuncular bir yıl içinde düzenlenecek yerel turnuvalara katılamayacaklardır. 

4- Turnuva Mart ayında başladıktan sonra da defiye katılmak mümkündür. Piramit Defiye en son katılım tarihi 2022 yılı için 31 Temmuz olacaktır. Turnuva başladıktan sonra defiye sonradan katılmak isteyen oyuncu komite kararı ile ve kayıt ücretini ödedikten sonra piramitin son basamağına eklenecektir.

5- Turnuvalarımıza katılan oyuncuların spor yapmalarına engel herhangi bir sağlık problemi olmaması gerekmektedir. Oyuncu turnuvaya yaptırdığı kayıt ile bu sorumluluğun kendisine ait olduğunu kabul etmiş sayılır.

6- Oyuncular kayıt formunda mutlaka cep telefonu, e-posta adreslerini, oyun seviyelerini ve doğum tarihlerini tam ve doğru bildirmelidirler. Defi mesaj formu ile gelen soru ve mesajlara cevaplar e-posta yolu ile verilmektedir.

7- Defi turnuvası Defi Turnuva Komitesinin sorumluluğundadır. Yönetim Kurulu tarafından belirlenen 2022 yılı Defi Turnuva Komitesi; Ertan Akçam, Tayyar Uysal, Ergin Soyerdem üyelerimizden oluşmaktadır.

TEKLİF KURALLARI :

8- Üste Defi teklif eden oyuncu kazandığı takdirde sıralamada defi ettiği oyuncunun isminin yerine geçecektir. Yenilen ve alt sırasında bulunan oyuncular da doğal olarak birer sıra kayacaktır. Alttan defi teklif eden yenilirse sıralama değişmeyecektir.

9

Piramit defide teklif yapabilmek için; 
1.Örnek :  41. sıradaki oyuncu kendi basamağındaki üsttekilere ve bir üst basamaktaki sağındakilere teklif edebilir. (41> 33'e kadar)
2.Örnek :  21. sıradaki oyuncu kendi basamağındaki üsttekilere teklif edebilir. (21> 16'ya kadar)
3.Örnek :  8. sıradaki oyuncu kendi basamağındaki üsttekilere ve bir üst basamaktaki sağındakilere teklif edebilir. (8> 5'e kadar)

Turnuva boyunca sıralamada 2 ve 3 sıradaki oyuncular en fazla 1 üstüne,
4–6 arası en fazla 2 üstüne,
7-10 arası en fazla 3 üstüne,
11-15 arası en fazla 4 üstüne,
16-21 arası en fazla 5 üstüne,
22-28 arası en fazla 6 üstüne,
29-36 arası en fazla 7 üstüne,
37-45 arası en fazla 8 üstüne
defi teklif edebilecektir.

*Eğer bir bütün ay içinde 1.sıradaki oyuncuya 2.sıradaki oyucudan teklif gelmemiş ise, (ay sütunlarındaki aylık sıralamadan sonra) 1.sıradaki oyuncu 2.sıradaki oyuncuya zorunlu teklif ettirebilecektir.

10- Defi teklifi internet sitemizde, Piramit Defi Turnuvası menüsünde “Piramit Defi Teklif Formu” ile yapılacaktır. Defi teklifi doldurulup gönderilmesi, onaylandığı anlamına gelmemektedir. Defi komitesi haftada 1 gün tekliflerin onayı için değerlendirme yapar. Pazar günü akşamı saat 22:30'a kadar yapılan teklifler PAZARTESİ yayınlanır. Onaylanmayan teklifler listede yer almaz. Saat veya gün olarak geç gönderilen teklifler, sıradaki onay değerlendirmesine kalır.

11Piramit Defide değerlendirmeye girecek toplamda 1 teklif hakkınız vardır. Oyuncu teklif formunda en fazla 1 teklif yapabilir. Form içindeki mesaj kutusuna not düşülen isimler dikkate alınmayacaktır. Ayrıca önce gönderdiğiniz teklifi düşünüp ve son sıralamayı kontrolünüz sonrası, son gönderdiğiniz teklif geçerli olacaktır. Tüm teklif formları tarih ve saati ile kayıtlı kalmaktadır.

12- Defi Teklif ve Mesaj formunda anlamsız, geçersiz E-mail yazan veya kayıt listemizde olmayan E-mail ile atılan, bilerek yanlış yazılan teklifler değerlendirmeye alınmayacaktır.

13Defi turnuvası süresince oyuncular istediği bir oyuncuya sıradışı defi teklif edebilecektir. (ilk 3’deki oyuncular hariç)  Definin son ayı "KASIM" hariçtir. Sıra dışı teklif yapabilmek için en az (wo'lar hariç) 8 fiili oynanmış maç şartı aranacaktır. Bu teklifte özel bir öncelik yoktur. Normal öncelik kuralları uygulanır.

14- Eğer bir oyuncuya hem teklif geliyor, hem de kendi teklifi varsa, öncelik durumlarına bakılır. Defi teklifinde öncelik daima alttan gelen teklife aittir. Yani defi teklif edene, teklif gelmiş ise öncelikle kendisine gelen teklif ile oynamak zorundadır. (Örnek; 7.sıradaki kişi 5.sıradaki kişiye defi teklif etmiş ve kendisine de 9.sıradaki kişi defi teklif etmiş ise öncelikle 9.sıradaki kişi ile oynamak zorundadır.) Bu zorunluluk bir maç için geçerlidir.

15- Piramitte üstteki oyuncu, aşağıdan gelen teklif varsa oynadıktan sonra üstten bir oyuncuya teklif edebilecek ve oynayacaktır. O maçtan sonra ise alttan gelen teklif ile oynama zorunluluğu tekrar devreye girecektir.

16- Piramitte üstte teklif edilebilecek oyuncu yok ise (yani üsttekilerin onaylı ve oynanmamış maçları var ise) veya oyuncu kendisi hiç üste teklif etmiyor ve devamlı alttan teklifler geliyorsa, (teklifi alan oyuncu öncelikli bile olsa) alt teklifler onay görür ve oynar. "Oynamam, önceliğim vardı" diyemez.

17- Eğer hem teklif eden hem de teklif edilen, her ikisinin de önceliği var ise ve eşitse öncelik alttakinindir. Öncelikli oyuncu ile başka bir oyuncu aynı kişiye teklif etti ise öncelik, çok öncelikli olanındır. İkisi de eşit öncelikli oyuncu ise alttaki önceliklinin ki geçerlidir. İkisi de önceliksiz oyuncu ise alttaki oyuncununki geçerlidir.

18- Öncelikli iken 2 kez alttan maç oynayan oyuncu, üste teklif ediyorsa önceliklidir. Örneğin; alttan gelen teklif tek öncelikli ise olmaz. Alttan teklif, çift öncelikli ise ancak o zaman, alttaki ile oynar. Yani çok adet önceliği olan teklifler önceliklidir. Onaylama işlemi de "çok öncelikli"lerden başlar.

19- Defiye katılan her oyuncu her ay en az bir (1) maç yapmak zorundadır.
Maç yapmayan oyuncu 1 alt basamakta en sona geriler. İkinci ay maç yapmazsa 2 alt basamakta en sona geriler. Üçüncü ay maç yapmazsa 3 alt basamakta en sona geriler. Dördüncü ay tekrarlarsa son basamakta, önce düşenlerin üstüne düşer.
 

20- Ay içinde maç yapmayanlar için, Piramitte aylık sıra yenileme işlemi yapılır ve işlem en alttan başlayarak sırayla yukarı doğru gider. Onaylı oynanmamış maçlarda sıralama tersine dönüyorsa (teklif edilen, teklif edenin altına iniyorsa) yenilemede bu maç iptal edilir, oynanmaz. Ay sonu değerlendirmede piramitte ilk sıradaki oyuncu hariç tutulur. 

21- Aylık sıra yenilemede, teklif ile onay tarihine değil, ay içinde kortta maç yapılıp yapılmadığına bakılır. Maçını oynamayıp WO olanlar maç yapmamış sayılacaktır. WO ile kazanlar ise oynamış sayılacaktır. Çünkü oynmaya hazır oldukları varsayılmaktadır.

22- Aylık sıra yenilemede, diğer kulüp turnuva süreçleri sebebiyle, ay birleştirme komite takdirindedir. 

23- Kulübümüzde düzenlenen muhtelif turnuvalar sırasında ve uzun süreli bayram tatillerinde defi teklifleri ve onay gün sayıları dondurulacak ve tüm erteleme ve ilaveler onay sayfasında ilan edilecektir.

 

ONAY SONRASI KURALLAR :

24- Onay ve yayın günü aynı gündür. Onay günü hariç 10 gün içinde defi maçının oynanması zorunludur. Definin son ayı KASIM ayındaki ilk onaydan itibaren maç oynanma gün şartı, onay günü hariç 6 gün olarak uygulanacaktır. Bu süre hava şartları ve komitenin ilan ettiği diğer turnuvalar ve resmi bayram tatilleri dışında (sağlık dahil) hiçbir sebeple uzatılamaz. Komitenin ilan ettiği ve bu sebeplerle oynanamayan süre, ilk mesai gününden eklenir ve turnuva kaldığı yerden devam eder.

25- Onaydan sonra defi teklif onayını, teklif eden oyuncudan öğrenen veya internet sitemizde gören oyuncular ilk 3 gün içinde rakibi ile görüşerek olumlu veya olumsuz, randevu talebine cevap vermek zorundadır. Olumsuz cevapları komiteye vakit kaybetmeden bildirmek gereklidir.

26- Görüşme yapılarak maç gün-saati belirlenmeli ve kortlardan yer ayırtılmalıdır. Bu durumda komitenin hazır bulunan oyuncuyu koruma imkanı olabilecektir.

27- Eğer teklifi yapan oyuncu 3 gün içinde meydan okuduğu rakibini aramadı ise teklif edilen oyuncu da rakibini arayabilir, aramalıdır ve komiteyi de haberdar etmelidir.

28- Defi teklif eden veya edilen oyunculardan biri 3 gün içerisinde görüşmelerine rağmen maç tarih ve saati konusunda rakibine bir cevap vermezse veya sağlık dahil herhangi bir mazeret beyanından dolayı maç günü veremeyen veya muhtelif aramalara rağmen ulaşılamayan oyuncu hükmen mağlup (WO) sayılacaktır. Turnuvanın amacı maç yapmaktır.

29- Anlaşmazlıklarda ise; Komite, 3 gün içindeki oyuncuların aralarındaki ilk görüşmeden haberdar edilmek şartı ile ilk görüşmedeki hazır oyuncunun lehine (Diğer oyuncu gün belirtmiyor ise) maç gününü belirleyebilir veya hükmen mağlubiyet verebilir (WO). Her iki oyuncuda ilk görüşmede anlaşılamaz farklı tarihler veriyorsa ve anlaşma zemini yok ise komite kararı ile iki oyuncuda 1 sıra düşer.

30- Her iki oyuncudan da ilk 3 gün içinde bir randevulaşma girişimi olmaması (2 oyuncunun da sessiz kalması) veya maç tarih ve saati konusunda anlaşmazlık halinde maç tarih ve saati; 4.gün de defi komitesince kararlaştırılır. Komitenin koyacağı maç günü; sıradaki onaydan önceki akşam (son teklif akşamı erken saatte) oynanmak üzeredir. Taraflardan maça gelemeyen WO olur. Her iki oyuncuda komitenin koyduğu tarih için yine anlaşmazlık halinde ise 1 sıra düşerler.

31- Maç tarih ve saati komite tarafından konmuş maçın oynanmaması halinde ise defi teklif eden ve edilen her ikisi birden komite tarafından bir alt sıraya düşürülür. Bu sebeple bir oyuncunun oynama isteği, girişimi, hazır bulunması komite için önemlidir. Komitenin istekli ve hazır oyuncuyu korumak adına ilk ve tüm görüşme sonucunu bilmesinde fayda vardır.

32- Yayınlanmış defi teklifini oynamak istemeyen oyuncu müsabakayı kaybetmiş sayılır. Kazanan oyuncu ise maç yapmış sayılır ve maç sayısı ile galibiyet sayısına işlenir.

33- 3 kez arka arkaya WO olan oyuncu 5 sıra düşürülecektir. Bu işlem her 3 kez arka arkaya oynamama durumunda yinelenecektir. Bu oyuncu aylık sıra yenileme işlemine de girecektir. Aynı oyuncu 2.kez arka arkaya 3 adet WO olursa Piramitte son basamağa düşürülecektir. Bir veya ikinci WO sonrası maç yapıldığında tablodaki WO adedi sıfırlanır.

34- Komitenin defi web onay ilanı olmadan veya kulüp tesisi dışında oynanan maçlar defi olarak kabul edilmez.

35- Hava şartları sebebiyle ertelenen defi maçları hava durumu uygun olduğunda ve en kısa sürede oynanması gerekmektedir. Yağışlı gün sayısı ve maç günü süreleri onay tablomuzda komite tarafından takip ve ilan edilmektedir. Maçları bu sebeple ertelenen oyuncuların rakipleri ile hemen görüşüp yeni maç günlerini belirleyerek kort ayırtmaları ve komiteye internet sitemiz üzerinden yeni tarih ve saati bildirmeleri gerekmektedir.

36- Kort rezervasyonları oyuncular tarafından Kort görevlisine bizzat veya kulüp cep telefonu ile yapılacaktır.

37- Oyuncular kendi maç topları ile oynayacaklardır. Maç topları oyuncuların sorumluluğunda olup, yeni veya çok az oynanmış bilinen marka toplardan olmalıdır.

38- Defi maçları hafta içi saat 18.00 - 20:00 - 22:00 başlangıç saati olarak (karşılıklı anlaşma halinde erken saatlerde de olabilir), hafta sonu ise karşılıklı anlaşma ile saat 09.00'dan itibaren oynanabilecektir. Defi maçlarına normalde 1 saat yetmediğinden en fazla 2 saat yer ayrılmaktadır. Bu sebeple ısınma süresi doğru ve kısa ayarlanmalıdır.

39- Defi maçlarında oyunculardan herhangi birinin maçtan en az 2 gün önce ve yazılı olarak talep etmesi durumunda defi komitesi tarafından bir hakem tayin edilebilecektir. Hakem ücreti ise bir oyuncu için ödenen kort ücreti kadar olacak ve öncelikle talep eden oyuncudan veya oyuncular tarafından karşılanacaktır.

 

MAÇ İÇİ KURALLAR :

40- Haberli olduğu halde zamanında korta gelmeyen ve ulaşılamayan oyuncu 15 dakika beklenecek ve eğer gelmezse sonuç karşı oyuncu lehine tescil edilerek, gelmeyen oyuncu hükmen mağlup (WO) sayılacaktır. Bu sebeple cep telefonları açık ve ulaşılabilir olmalıdır. Maç saatinden önce korta gelinmelidir.

41- TTF Kıyafet Yönetmeliği'ne göre oyuncuların; yazılı, resimli veya takım forması gibi kıyafetleri giymesi uygun bulunmamaktadır.

42- Maç sırasında kort içinde, görevlendirilmiş hakem hariç, başka oyuncu, aile, çocuk veya misafir her ne amaçla olursa olsun kort içerisinde bulunamaz.

43- Defi maçları sırasında kort arkası duvarlarda başka oyuncular duvar tenisi çalışması yapabilecektir.

44- Defi maçları 3 set üzerinden (2 seti alan galip) avantajlı oynanacak ve TTF ve ITF tenis müsabaka kuralları geçerli olacaktır. Oyunlarda 6-6 eşitlik durumunda 7'li Ti Break oynanacaktır.

45- Maç esnasında oyunculardan herhangi birinin sakatlıktan veya kabul edilebilir başka bir nedenden dolayı maçı bırakması durumunda o ana kadar alınan sayılar aynen kalır, geriye kalan tüm puan ve oyunları diğer oyuncu kazanmış sayılır. Durum şu şekilde tescil edilir. Örneğin A ve B oyuncusu 1. Seti oynadığını ve A oyuncusu 4-2 önde iken A oyuncusunun sakatlandığını ve maça devam edemediğini varsayalım bu durumda B oyuncusunun oyun sayısı 6 ya tamamlanır A oyuncusunun sakatlanıncaya kadar aldığı sayılar geçerli olur ve B oyuncusu o seti 6-4 kazanmış sayılır ikici seti de 6-0 B oyuncusu kazanmış sayılır ve maç skoru B oyuncusunun lehine 6-4,6-0 olmak üzere 2-0 tescil edilmiş olur.

46- Kort içinde ve özellikle maç sırasında cep telefonu ile görüşme yapılmamalıdır. Telefon sessize alınmalıdır veya dışarıda bırakılmalıdır. Rakibe saygı gereği ve terli olunduğu için bu bir gerekliliktir.

47- Tenis Sporu bilindiği üzere tüm dünyada centilmenliği ve saygıyı en üst seviyede tutan bir spor olarak oynanmaktadır. Maçlarda oyuncuların Tenis sporunun ruhuna aykırı ve bu özelliğine zarar verecek davranışlarda bulunması halinde komite veya kulüp disiplin kurulunca cezalandırılacaktır. Bu tür davranışlarda bulunan oyuncularla ilgili yaptırımlar maçta hakem olması halinde hakemin vereceği raporun, hakem olmaması durumunda görevli Komite üyesinin raporunun Komite veya Kulüp Disiplin Kurulu tarafından değerlendirilmesi sonucu belirlenecektir. Cezalar duruma göre uyarı, hükmen mağlubiyet, turnuvadan ihraç şeklinde olabilecektir. Ayrıntılar Kulüp Disiplin Yönetmeliğince belirlenmiştir.

 

MAÇ SONRASI KURALLAR :

48- Defi maçı sonuçlandıktan sonra maçın sonucunu hemen kort görevlimize ve/veya turnuva sayfamızdaki defi mesaj formu üzerinden en kısa sürede komiteye bildirmek zorunludur. Sonuç bildirme sorumluluğu oyunculara aittir. Son teklif akşamındaki maçların gelmeyen sonuçları yüzünden yeni teklifler onaylanamamakta ve başka bazı oyuncular 4-5 gün, gün kaybetmektedir.

49- Maç sonucunu aynı akşam bildirmeyen veya geç bildiren oyuncuların onay günündeki yeni teklifi değerlendirmeye alınmayacak ve teklif öncelikleri varsa yok sayılacaktır. Pazar akşam maçlarının sonuçları ivedilikle ve aynı akşam en geç saat 23.00'e kadar bildirilmelidir.

50- Oynanan her maç için yürürlükteki saatlik kort ücret tarifesi uygulanacaktır. Kort ve ışık ücretleri kişi başıdır ve ayrı ayrı ödenecektir. Yaş sınırı olması sebebiyle öğrenci ayrımı yoktur. 1,5 saat sonrası için 2 saatlik kort ücreti alınacaktır.

51- Defi oynamış iki oyuncu kendi aralarında 10 gün içinde tekrar defi maçı yapamaz. Bu süre piramit definin son ayı KASIM'da, oynanmış maçlar için 6 gün olarak uygulanacaktır. Fakat üstteki oyuncu, ikinci başka bir oyuncu ile bekleme süresi içinde oynarsa, ilk oyuncu tekrar teklif hakkı kazanır.

52- Maçı onaylanmış ve daha oynanmamış maçı olan oyuncuya defi teklif edilemez. Edilmesi durumunda ise komitenin ilk onay gününde bu yeni ilave teklif geçersiz sayılacaktır. Teklifler beklemeye alınmaz, karar günü olumlu veya olumsuz sonuçlanacaktır. Değerlendirmeye giren bu tekliflerin, hakkı saklı değildir.

 

RAPOR - İZİN :

53- Her oyuncu mazeret bildirmeden (Raporsuz sağlık veya sakatlık gibi kısa süreli durumlarda dahil) bir sezonda (Piramit Definin son 2 ayı Ekim ve Kasım hariç olmak üzere) 2 defa 15 günlük maç yapmama hakkına (izin) sahiptir. Bu süre içinde oyunculara defi teklifi yapılamaz. (yok sayılmazlar) Bu talebi oyuncular defi komitesine yazılı olarak mesaj formu yolu ile izin başlama tarihini de belirterek önceden veya hemen bildirmek zorundadır. Talepte tarih belirtilmezse, talebin hemen ertesi günü izin başlar. 15 günlük sürenin bitiminde oyuncu bildirimsiz tekliflere açılır. Eğer oyuncu daha erken dahil olmak isterse form mesajı ile bildirir veya yeni teklif gönderirse iznini bitirmiş sayılır.

54- 15 günden daha uzun sürecek, raporlu sağlık/sakatlık ve birinci dereceden yakınını kaybetme gibi mazeretli durumlarda, istek halinde, (30-45-60-90 gün gibi) "sağlık" izni yayınlanması durumunda bu oyuncu yok sayılır ve teklif yapılamaz. Alttakiler, o oyuncu yokmuş gibi hesaplayıp sıraya teklifte bulunabilirler.

55- Eğer oyuncu geçerli muhtelif sebeplerle turnuva süreci içinde (raporlu/raporsuz)  artık maç yapmak istemiyor ise form mesajı ile çekildiğini bildirmelidir.

56- Oyuncular izinli veya raporlu olsa bile aylık sıra yenileme işlemine girerler. Piramitteki 1. sıradaki oyuncuda izin/rapor varsa sıra yenileme işlemine dahil edilecektir.

 

FİNALLER :

57- 2022 Piramit Definin son onay tarihi 21 Kasım 2022 Pazartesi olarak belirlenmiştir. Onaylı maçlar bitiminde sezon finalleri hemen başlayacaktır.  

58- Turnuvada sezon finallerine katılabilmek için turnuva sonunda WO hariç (kazanılsın veya kaybedilsin farketmez) Final grubunda (ilk 8’de) fiili en az 8 maç yapmış olma şartı aranacaktır. Sezon sonu piramit birinci ve ikincisinde bu şart aranmayacaktır. Şartı sağlayamayan oyuncu yerine aşağıdan kaydırma yapılmayacaktır. Katılamayan oyuncunun Final Grup maçları WO yapılacaktır.

Klasman grubunda ise (9-16 sıralarda) fiili en az 5 maç yapmış olma şartı aranacaktır.
 Şartı sağlayamayan oyuncu yerine aşağıdan kaydırma yapılabilecektir. Yeterli katılım isteği yok ise bu grup oynanmayabilecektir.

59- Piramit Defi turnuvası teklif maçları bitiminden hemen sonra Aralık ayı ilk haftasında ilk 8'e giren oyuncular (Final Grubu) kendi aralarında 2 grup halinde gruplarda yarışarak sonrasında yarı final ve final maçları oynarlar. Gruplar oluşumu; A Grubu sıralamada 1-3-5-7. sırada olanlardan, B grubu ise sıralamada 2-4-6-8. sırada olan oyunculardan oluşur. Lig usulü maçlar yapılır. Grup maçlarının sonunda gruplarında ilk 2 sırayı alanlar finalleri oynamaya hak kazanırlar. Yarı final maçları ise A grubunun 1.si ile B grubunun 2.si ile karşılaşır. B grubunun 1.si ise A grubunun 2.si ile karşılaşır. Bu maçları kazanan oyuncular “Final Grubu” final maçını oynarlar.

60- Defi turnuvası teklif maçları bitiminden sonra Aralık ayı ilk haftasında sıralamada 9-16 arasına giren oyuncular (Klasman Grubu) kendi aralarında 2 grup halinde gruplarda yarışarak sonrasında yarı final ve final maçlarını oynarlar. Gruplar oluşumu; C Grubu sıralamada 9-11-13-15. sırada olanlardan, D grubu ise sıralamada 10-12-14-16. sırada olan oyunculardan oluşur. Lig usulü maçlar yapılır. Grup maçlarının sonunda gruplarında ilk 2 sırayı alanlar finalleri oynamaya hak kazanırlar. Yarı final maçları ise C grubunun 1.si ile D grubunun 2.si ile karşılaşır. D grubunun 1.si ise C grubunun 2.si ile karşılaşır. Bu maçları kazanan oyuncular “Klasman Grubu” final maçını oynarlar.

61- Finallerde, yürürlükteki kort ücret tarifesi ve tenis oyun kuralları aynen uygulanır.

 

PUAN - ÖDÜL SİSTEMİ :

62- Piramit defide turnuva ilk başlama tarihinden itibaren 3. ve 6.ayda 1. , 5. ve 13. sırada olan oyunculara (her 3 ayda, fiili en az 3 maç yapmış olmak şartı ile) 1’er kutu tenis topu hediye edilecektir. Aylık sıralama işlemi sonrası 3.ay sonu 1 Temmuz sabahı, 6.ay sonu 1 Ekim sabahıdır. Net tarihler önceden yayınlanmıştır ve o tarihte oyucuların oynanmamış maçı varsa da mevcut sıralamaya bakılır.


63- Sezon sonu puanlama sisteminden faydalanmak için WO hariç (kazanılsın veya kaybedilsin farketmez) fiili en az 8 maç yapmış olma şartı aranacaktır. Sezon içinde turnuvadan makul bir sebeple çekilen, çekilmek zorunda kalan; şartları sağlamış ve ayrıca çok maç yapmış oyunculara standart katılım puanı verip vermeme kararı komite yetkisindedir.

64- Onaylı maçlar bitiminde oluşan sıralamaya göre oyunculara AYTEK Genel Puan Tablosu için aşağıdaki puanlar verilecektir. Eğer oyunculardan hem Klasik hemde Piramit Defide oynayan var ise en yüksek puanı hangi kategoride aldı ise o puan verilecektir.

1.   96 Puan
2.   88 Puan
3.   80 Puan
4.   72 Puan
---------------------------
5.   64 Puan
6.   56 Puan
7.   48 Puan
8.   40 Puan
---------------------------
9.   36 Puan
10.   32 Puan
11.   28 Puan
12.   24 Puan
---------------------------
13.   20 Puan
14.   16 Puan
15.   12 Puan
16.   8 Puan

Diğer katılan ve şartları sağlayan her oyuncuya : 4 Puan
En Çok Maç Yapan Oyuncuya : +16 Puan
İlk 8'in Final Grubu Birincisine : +24 Puan + Kupa
İlk 8'in Final Grubu İkincisine : +12 Puan +Kupa

65- Ayrıca onaylı maçlar sonu itibariyle oluşan sıralama esas alınmak suretiyle 50 yaş ve üstü katılımcıların 1. ve 2.si de kupa ile ödüllendirilir.

66- Final oynayan oyunculara ödül töreni düzenlenerek kupaları takdim edilir. Klasman grubunda final oynayan oyuncular ile, "en çok maç yapan" ve "en çok galip gelen" oyunculara da ödül verilir.

67- Yukarıdaki tüm kuralların yetersiz kaldığı veya ilk defa karşılaşılan durumlarda Defi Komitesinin kararı uygulanır.